Harry i Mästocka...

Fram till en bit in på nittiotalet fanns en butik i Mästocka som hette "Mästocka cykel, radio och sportartiklar". Affären ägdes av Harry Nilsson (1921-1996) som även bodde ovanpå affären om jag minns rätt. Affären kallades "Harry i Mästocka" i folkmun och folk åkte långväga för att handla hos Harry, eller för att få något reparerat. Men, som de flesta säkert känner till så etablerade sig de stora elektronikkedjorna på allt fler platser (dock inte i Mästocka) och Harrys öde var snart beseglat. Affären övertogs av en annan person som jag tyvärr inte känner till, men lades ner efter en ganska kort period. 

Jag tog ett par bilder när jag passerade för ett par år sedan (se nedan) och byggnaden var helt fallfärdig. Idag körde jag förbi igen men det var sådan röra utanför att det inte gick att ta några bra bilder.







Kommentarer

  1. Kollade upp var Mästocka ligger. Såg på Google maps från 2011 att Luxorskylten sitter kvar ovanför dörren på huset.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja minsann!! Det var ett tag sedan och fönsterna i affären är också kvar. Sorgligt öde och det ser mycket värre ut idag.

      Radera
  2. Lars Wikander07 april, 2025

    I slutet på 60-talet hade vi ett fritidshus i skogen bakom Harrys. Då hette det Mästocka Mästocka cykel- radio- och TVhandel. Vi var ibland inbjudna till Harry och Greta för att se på TV. Vi satt alla bakom disken med fika på och hade tre TV-appareter på butiksgolvet. En TV1 med program i svartvitt, en TV2 i svartvitt och en dansk i färg. Alla tre i gång samtidigt.
    Och Harry var den som bestämde. När han tyckte att nåt var intressanr gick han runt och skruvade ner ljudet på aktuell apparat och skruvade upp det på den han ville höra.
    Under semestern hade vi posten eftersänd till Harrys. I slutet av månade kom min lön på avi. När jag kom för att hämta posten sa Harry:
    - Jag tänkte att du ville ha pengarna så jag kvitterade ut dom.
    Ded var en fin tid.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Härligt att höra! De tiderna kommer aldrig tillbaka så man får leva på de trevliga minnena.

      Radera

Skicka en kommentar