Star Wars Saga...

Jag har nu samlat på mig alla nio Star Wars-filmer som innehåller sagan om Skywalker. Under knappt två veckors tid har vi tittat igenom alla filmerna i kronologisk ordning. Som de flesta förmodligen vet så är de tre första som kom ut (1977-1983) nummer fyra, fem och sex i ordningen. Det dröjde sedan 16 år innan de tre första i ordningen dök upp (1999-2005). De tre sista kom betydligt senare (2015-2019) och avslutar hela sagan. Kul att kolla igenom men samtidigt blir det ganska upprepande. Det är krig mellan rebellerna och imperiet och det slutar alltid med att rebellerna tar hem en stor seger. I nästa film har dock imperiet vaknat till liv igen och så rullar det på i samma anda. 

Snyggt är det förstås och ganska underhållande. Problemet är att det blir lite upprepande och man saknar den där riktiga nerven. Jag vet att många Star Wars-fans skulle "dräpa" mig om jag är alltför negativ men jag kan känna att det är lite för mycket av det goda. Man blir helt enkelt mätt på det hela. Däremot tycker jag att man bör ha sett alla filmerrna, men om man som oss kör allihop i ett svep på knappt två veckor blir det lite för mycket av det goda. Om man däremot väljer att göra uppehåll mellan de tre trilogierna så kan det säkert bli betydligt trevligare. Så plocka fram popcornen och ta det lugnt och njut en längre period. Då blir det garanterat mycket mer underhållande.

Om jag ska rangordna trilogierna så tycker jag nog att nummer fyra, fem och sex är de bästa, trots sin ålder. Därefter kommer ett, två och tre. Den sista trilogin känns lite urvattnad och man får inte den där känslan för karaktärerna som i de två första. Sen måste jag även påpeka att ska man se nummer fyra, fem och sex så bör de ses i 4K/Ultra HD. Där har man gjort ett fantastiskt jobb när man skannat över filmerna till fysisk media.




  

Kommentarer