När man börjat samla på filmer på fysisk media märker man ganska snart att det är en hel del filmer man gillar som inte finns att få tag på längre. Framförallt när det gäller nyköp av vanliga Blu-ray (men även 4k) och med svensk text. Filmbolagen har helt enkelt valt att inte ge ut fler nordiska kopior. Detta gör givetvis att man blir tvungen att gå via begagnatmarknaden för att eventuellt hitta det man söker. Som ni säkert förstår så kan det i bland bli en aning dyrt när man ska inhandla en del av dessa filmer. Om man har turen att hitta dem öht. Jag har personligen fått tag på en del "dyrgripar" som jag kommer att vårda ömt. Bl.a. Ömhetsbevis, Cannonball Run, Dagboken, Stekta Gröna Tomater och Sideways. Dessa är några av mina favoritfilmer och då har jag fått "bita i det sura äpplet" och pynta en hel del extra jämfört med vad det normala priset brukar vara på Tradera. Nåja, har man sina favoriter så tycker jag nog att det kan vara värt det. Dessutom har jag dem kvar så länge jag önskar och utan risk att de försvinner som filmer ofta gör på streamingtjänster utan förvarning.





Kan inte säga att jag sett någon av dessa filmer mer än Cannonball Run (tror jag). Kul att du lägger upp lite av detta och bra att få lite tips om en skulle vilja se en film på ex. streaming eller skulle råka bläddra fram en på en loppis, vilket nog inte är så troligt.
SvaraRaderaDessa filmer tillhör mina absoluta favoriter. Jag är väldigt svag för "feelgood-filmer" med mänskliga draman, vilket dessa är (utom Cannonball run) Kikade lite om de finns att streama och man kan hyra eller köpa de flesta på några streamingtjänster. Sideways verkar dock ingå i Disney+. Youtube har ju även det mesta för hyra och köp men jag ifrågasätter kvalitén där.
Radera